Karikavõitudega tehti korvpalliajalugu

Detsembris Tartu Ülikooli spordihoones toimunud 2021. aasta karikavõistluste finaalturniiril võitis Tartu Ülikooli korvpallikool poiste arvestuses kõigi kolme vanuse finaalid. Eesti korvpalli jaoks ajaloolilise komplekti muutis täielikuks Tartu Ülikool Maks & Moorits, kes alistas meeste karikafinaalis üllatuslikult BC Kalev/Cramo ja jättis Tartusse ka Superkarika.

U18 vanuseklassi finaalis läksid vastakuti ameerikla treeneri Brian McCormicku juhendatav Tartu Ülikool/EVIKOja TalTech BS/Fenster/TSK. Tartlased alustasid mängu kolme põhimängijata, kuid pidasid mängu alguses survele vastu ning poolajaks juhiti juba 46:29. Kolmandal veerandajal kasvas vahe veelgi ja TÜ/EVIKO võitis finaali 94:75. U18 vanuseklassi finaali kõige väärtuslikumaks mängijaks valiti Aleksander Tassa 29 punkti ja kuue lauapalliga.

U16 vanuseklassi karikavõitja selgitasid samuti Brian McCormicku käe all treeniv Tartu Ülikooli KK 2006 ja Rakvere Tarva meeskonnad. Võitluslik avapoolaeg lõppes seisul 48:41 Tartu kasuks. Teise poolaja tugevam kaitsesurve kallutas finaali lõpuks kindlalt 98:60 tartlastele. U16 vanuseklassi finaali kõige väärtuslikumaks mängijaks valiti Rasmus Zirel, kes panustas võitu 17 punkti ja kaheksa lauapalli.

U14 vanuseklassi finaal lükati algselt koroonajuhtumite tõttu edasi ja lahing, kus läksid vastamisi Olari Naritsa juhendatav TÜ KK I ja TalTech BS/Altius, peeti Tartus alles 8. jaanuaril. Avapoolaja järel leidsid favoriitidena mängule läinud tartlased end 8-punktilises kaotusseisus. Teist poolaega aga alustasid poisid tuliselt ja enam tagasi ei vaadatud. Seisuga 82:65 kindlustas U14 võistkond Tartu Ülikooli korvpallikoolile karikavõistlustelt täiskomplekti. Medalid pani poistele kaela Janar Talts isiklikult ning finaali parimaks tunnistati 31 punkti visanud Rando Sarapson.

„Oi, kui kaua pidid need kutid ootama, et saada oma esimene suur finaal – koroona on võtnud neilt kaks aastat finaale, aga need poisid pole motivatsiooni kaotanud ja teevad trenni sellise isuga, et lausa lust on treeneritel trenni minna. Sügav kummardus poiste ees ja tänusõnad lastevanematele, kes poiste tegemisi toetavad. Siit on hea edasi minna,“ kiitis poisse U14 meeskonna peatreener Olari Narits.

Tartu Ülikooli korvpallikooli spordijuhi Esko Tõnissoni hinnangul on karikavõidud märk kvaliteetsest tööst. „Korvpallikooli head esitused on meie laste, treenerite, spordiklubi, lapsevanemate suure töö tulemus. See näitab meie spordiklubi hetkeseis on hea ja paremat minekut hooaja keskel ei saaks ükski klubi tahta. Samas, kui tahame, et meie edu kevadel samuti näha oleks ja klubi mängijatest tuleksid täiendust esindusmeeskonda ning rahvuskoondisse, siis peame kõik kindlasti endast veel rohkem andma,“ arutles Tõnisson.

Karikafinaalide nädalavahetusel peeti Tartus ka meeste Superkarika finaalturniir. Poolfinaalis alistas Tartu Ülikool Maks & Moorits väga pingelise heitluse järel TalTech/OPTIBETi 88:71. Finaalis kohtuti BC Kalev/Cramoga ja sellestki mängust kujunes korralik põnevuslahing. Esimese poolaja 37:32 võitnud Kalev/Cramo alustas viimast veerandaega veel 10-punktilisest eduseisust, kuid pärast seda kiilusid nende skoorikraanid kinni ja publiku ovatsioonide saatel tuli Tartu Ülikool Maks & Moorits 82:73 võiduga kuueaastase pausi järel taas Eesti meeste karikavõitjaks.

“Varem pole vist Eesti korvpallis olnud olukorda, kus kõik poiste ja meeste karikad lähevad ühte klubisse. See tähendab ka, et meie klubist oli neli MVP-d ehk kõige väärtuslikumat mängijat ja meeste MVP on meie korvpallikooli kasvandik. Enam paremini poleks saanud! See on meie treenerite pikaajalise töö tulemus. Nemad koos mängijatega on kõige suurema töö tegijad,” tunnustas saavutust Tartu Ülikooli Akadeemilise spordiklubi juht Gert Prants.

Tartu Ülikooli korvpallikooli võistkondade hooajad jätkuvad nii G4S Noorteliigas kui rahvusvahelistes EYBL ja BBBL sarjades, kui koroonaolud seda vähegi võimaldavad. Meistritiitlid mängitakse välja kevadel.