Esimestest kontrollmängudest võidud käes

Tartu Ülikooli korvpallimeeskond on alustanud hooajaeelseid kontrollkohtumisi ning on neid praeguseks hetkeks pidanud kolm. Lätis toimunud kohtumine valitseva meistri Valmiera/ORDO vastu lõppes meie 80:59 paremusega, Newcastle’is MKM Euro Invitational turniiril pistsime esmalt rinda Belgia meistri Telenet Ostendega, seejärel turniiri finaalis ühe Suurbritannia parima meeskonna Newcastle Eaglesiga. Mõlemad vastased pidid tunnistama meie paremust, olgugi et lõpuks nappi – esimene mäng oli meie numbritega 79:78 ning finaalis võitsime võõrustajaid 87:86!

Valmieras toimunud kontrollmängu kohaliku meeskonna vastu domineeris Tartu sisuliselt tervenisti. Esimesel poolajal oli mäng veel küllaltki võrdne – kümne mänguminuti järel oli Tartu ees vaid kolme punktiga ja ka teise veerandi lõpuks oli vahe vaid 9-punktine. Mängupildis olid juhtohjad Tartu käes, kuid ühekohaline skoorierinevus end veel liiga mugavalt tunda ei lubanud.

Teisel poolajal hakkas vahe enam kärisema. Kolmandale veerandile läks Tartu peale agressiivsemalt kui varem ning viimasele veerandile mindi vastu juba 21-punktisest eduseisust. Hea hoog jätkus ka neljanda veerandi esimeses pooles, kus vahet veidi veelgi suurendati, 71:45. Viimase viie mänguminutiga õnnestus Valmieral veidi küll tagasi tulla, kuid Tartu paremus oli siiski selge – lõpuvilega said protokolli numbrid 80:59.

Meie parimad viskajad olid Valmieras väga soliidsete avaakordidega esinenud Venky Jois ja Dominykas Milka, kellelt vastavalt topeltduublid 17 punkti+11 lauapalli ja 15 punkti +12 lauapalli! Õla pani tublisti alla ka Janari Jõesaar, temalt  13 punkti ja 8 lauda. Mängu täisstatistika leiad SIIT.

Newcastle’is toimunud MKM Euro Invitational turniiri esimesel päeval kohtus Tartu, nagu eelnevalt mainitud, Belgia valitseva meistri Telenet Ostendega. Mäng oli küllaltki pingeline ning mugavat vahet ei saanud kordagi sisse kumbki klubi. Esimene veerand lõppes viigiga, 18:18, kuid peale pausi said paremini minema Tartu mehed, kes poolajaks vahe üheksale viisid (42:33).

Kolmandal veerandil hoiti esmalt taset, keskpaigaks oli vahe ikka üheksa (50:41), kuid teises pooles hakkasid belglased tasapisi järgi nihkuma ja viimasele veerandile läksime vastu vaid 5 punkti parematena, 62:57. Viimane veerand tundus esialgu aga hoopis käest minevat. Peale viit minutit olid vastased juba nii hästi nihkunud, et ühe punktiga möödagi läinud (70:69) ja tartlastel oli põhjust muretsemiseks. Viimase viie minuti heitluse tulemusena oli mängu lõppedes tablool siiski meie nime taga napilt suurem number: 79:78 liikus finaali Tartu.

Poolfinaali parimad olid meie pikemad mehed: Dominykas Milka, 19 punkti, 9 lauapalli, Janari Jõesaar, 14 punkti ja 6 lauapalli ning Janar Talts 12 punkti ja 5 lauapalli. Täisstatistikat vaata SIIT.

Esmaspäeva õhtul mängitud finaalis läksime vastamisi kohaliku satsi Newcastle Eaglesiga, kes teises poolfinaalis Taani meisti Bakken Bearsi väga üheselt paika pannud – 112:89. Eagles on lisaks ka üks Suurbritannia tugevaimaid meeskondi, kelle võitudemuster viimasel 10 aastal kohalikus meistriliigas meie enda oma meenutab – kord esimesed, kord teised, harva madalamal. Et see sats kergesti alla ei anna, oli seega ennegi teada ja seda näitas elavalt ka mäng.

Finaalkohtumine oli oma mustrilt üpriski sarnane poolfinaaliga, kuid alguses said oma mängu veidi paremini käima inglased. Esimese kümmekonna minuti järel oli seis 25:20 nende kasuks. Teisel veerandil ärkasid aga ka omad ja vahe sulas – keskpaigaks 28:28 viigini ning poolajaks juba meie 44:41 eduseisuni.  +3 on igatahes lubavam kui -5!

Mida iganes peatreener meie meestele poolajapausil rääkis, kuulda igatahes võeti küll. Kolmandal veerandajal uue hooga peale tulnud Tartu purjetas tasa, kuid kindlalt eest ära, olles veerandi lõpuks seisu viinud 66:57 paremuseni.

Nagu aga ka karta oli, nii lihtsalt me ei pääsenud. Neljas veerand kujunes korralikuks kadalipuks, kus alustasime küll tugevalt, kuid veerandi teises pooles alustasid väga tugeva lõpuspurdiga ka vastased. Viimased minutid kujunesid tasavägiseks heitluseks, kus täpse käega Eagles Tartu üle dominantsi näitas ning kiirelt 10-punktise vahe kustutas. Mängu tulemus jäi lõpusekundite vabavisete teha – vastased tabasid kahest esimese, teisel said ka laua, kuid ei suutnud siis enam palli korvi toimetada. Lõpuvile on aga halastamatu ning tablool 87:86 meie kasuks ning turniirivõit käes!

Meie parimad olid finaalis oma võtnud Mandell Thomas, kellelt 23 punkti ja 4 korvisöötu, ning stabiilselt head mängu näidanud Dominykas Milka, kellel taas napilt topeltduublist puudu jäi, 20 punkti, 9 lauda. Kõik statistikahuvilised võivad lisa uurida SIIT.

Tartu Ülikool osaleb sel aastal veel ühel kontrollturniiril ning kahel kohtumisel– esmalt 8.-11. septembril Liepajas LOC Cupi-nimelisel turniiril ning seejärel 15.-16. septembril Rakveres toimuvatel kontrollmängudel. Liepajas on meie alagrupikaaslased turniiril kohalik meeskond Liepaja/Triobet ning BC Perm, B-alagrupis mängivad turniiri BC Ventspils, BC Lietkabelis ja Siim-Sander Vene uus koduklubi BC Nižni-Novgorod. Tartu mängib 8. septembril BC Permiga, mäng algab kell 17.00, 10. septembril kohtutakse võõrustajatega, algusajaks 18.30. Kohamängud toimuvad 11. septembril, 11:00 mängitakse 5.-6. kohale, 13.15 algab pronksimäng ning 15.30 finaal.

Rakvere kontrollmängudel osaleb lisaks kohalikule Tarvale ka Soomest pärit KTP Basket. Tarvaga kohtume neljapäeval, 15. septembril kell 19.00, soomlaste satsiga on mänguaeg veel täpsustamisel. Otseloomulikult on kõik fännid ja lihtsalt huvilised oodatud ka saali, pileteid hinnaga 4€ ja 2€ müüvad kassad koha peal.