Mis euroliigas edasi?

Nagu kõik fännid kahtlemata kuulnud on, lõppes Tartu Ülikooli jaoks esimene hooaeg FIBA Meistrite Liigas II kvalifikatsiooniringis ning me jätkame võistlemist juba varasemast tuttavas FIBA Europe Cup liigas. Kuidas meie hooaeg nüüd edasi kulgeb, selle välja selgitamegi.
Bakken Bearsi siirdumine Meistrite Liiga alagruppi tähendab meie jaoks jätkamist Europe Cup’i alagrupis. Loosi tahtel sattusime E-gruppi, kus lisaks meile vaid kaks meeskonda – Prantsusmaalt pärit keerulise nimega Élan Béarnais Pau-Lacq-Orthez ning Austria päritolu Oberwart Redwell Gunners.
Élan on pika ajalooga Prantsuse klubi, mille esimene Prantsusmaa meistritiitel pärineb aastast 1986, millele aasta hiljem järgnes kohe ka teine. Tagatipus võeti 86/87 hooajal osa ka tänasest Euroliigast ning tuldi sealt üllatajana välja III kohal, püsides kodus kaotusteta. Kuni 2008. aastani oli Élan Euroliigas püsivalt osaleja, püstitades 31 hooajaga ka rekordi. 2000. aastatel hakkas klubi tase aga langema ning 2009. aastaks vajuti mängima Prantsuse II divisjoni, sama kordus tõusu järel aga ka 2012. aastal. Kiire comebackiga tõusti järgmisega taas ning 2013/2014 oli klubi juba koputamas kõrgeima divisjoni play-offide uksele. Pro A divisjonis jätkatakse tänaseni ning momendil on Élan seal 1-1 seisul 11. kohal. Koosseisus on üsna suur rõhk leegionäridel, 13-st mängijast 7 mängivad FIBA sarjades teiste riikide koondiste eest (3 ameeriklast, 1 bosnialane, 1 jamaikalane, 1 kongolane ja 1 zimbabwelane).
Redwell Gunnersi kohta võib öelda, et tegu on ühe tugeva satsiga, mida tõestab ka 2015/2016 hooajast pärinevad Austria Karikavõitja ning Austria meistri tiitlid. 1950ndatel loodud klubi ei ole varasemalt aga alati mitte nii hästi läinud: 2014 ja 2015. aasta kevadel lõpetati näiteks mõlemal korral koduse liiga 7. positsioonil. Hooajal 2014/2015 oli meeskonna peatreener meile juba tänavusest hooajast tuttav mees – praegune Groningeni Donari peatreener Erik Braal. Nüüd on uuenduskuuri läbi teinud Gunners igatahes taas oma võimeid tõestamas ning peatreeneri Chris Chougazi juhtimisel võetud tiitlid eelmisest aastast näitavad seda ilmekalt. Tänavu on satsis 9 Austria ja 4 Ameerika päritolu mängijat, kusjuures kõige vanem neist on 1991. aastal sündinud tagamängija Derek Jackson. Ja meie mõtlesime, et meie meeskond on noor!
Europe Cupi võistlussüsteem on endine – vahegruppi pääsevad kõigi alagruppe kaks esimest tiimi ning kummastki konverentsist kaks paremat 3. koha meeskonda. Vahegruppidest pääsevad finaalidesse kuue tekkinud grupi võitjad ning kaks paremat 2. koha meeskonda, kellele lisandub 8 Meistrite Liigast väljakukkujat. Kõik finaalringid toimuvad kahe mängu paremuse süsteemis, nagu justlõppenud Meistrite Liiga kvalifikatsioongi.
Tartu jaoks on esimesed kohtumised juba üsna varsti – 18. oktoobril võõrustame kodus Gunnersit, 26. oktoobril sõidame külla Élanile. 9. novembril ootab Gunners meid Austrias omakorda külla ning 15. novembril tuleb Élan Tartusse. Kuupäevad võib kalendris juba ära märkida!
Lõppkokkuvõtteks: katki ei ole tegelikult ju midagi, hooaeg on alles algusjärgus ning ees on veel oodata nii mõndagi. Oma plaanidesse tasub igatahes korvpallimängud edaspidigi sisse arvestada, kuna omad ei ole Tartu au kaitsmist Euroopas veel teps mitte lõpetanud.
Saalis näeme!